3D skenování pomáhá projektu Icarus vyvíjet létací kombinézy pro wingsuiting
Myslíte si, že 3D skenování a Lidary jsou využitelné jen pro inspekci budov, archeologii, průzkum podzemních prostor, kriminalistiku a podobné aplikace? Dnešní článek je výmluvným důkazem potenciálu, který v sobě přesné zachycení reality s pomocí laserových skenerů skrývá. A je pouze na lidech z různých oborů, aby jej využili.
Společnost OR3D je britským distributorem technologie firmy Mantis Vision, se kterou se na našem blogu nesetkáváme poprvé. V poslední době začali odborníci z OR3D spolupracovat se Southamptonskou univerzitou na projektu Icarus, který má za cíl vyvíjet dokonalejší létací obleky pro takzvaný wingsuiting. Létací obleky, neboli „wingsuity“, pomáhají výrazně prodloužit zážitek z volného pádu vzduchem – na rozdíl od klasického skoku padákem je zde možné plachtit a užít si klouzavý let. Teprve po dosažení určité výšky se otevře padák a skokan dopadne na zem. Je jasné, že při vývoji vybavení pro takový sport je třeba nejen dodržet nejpřísnější bezpečnostní standardy, ale velkou roli hraje skutečně každý milimetr materiálu a jeho zakřivení. Cílem projektu Icarus je navíc vyvinout takový oblek, který umožní jeho uživateli provést rekordně dlouhý a rychlý let, a to z rekordní výšky.
Pro vývoj nového obleku byl použit laserový skener Mantis Vision F5-B, a to způsobem dosud nevídaným. Tři rozdílné designy létací kombinézy byly nejprve postupně vyzkoušeny ve větrném tunelu a jejich pohyb byl naskenován a přesně zachycen. Naskenovaná data z větrného tunelu byla následně zpracována do 3D CAD modelu s použitím programů Geomatic Design X a Geomatic Freeform Plus. Tyto CAD modely budou následně použity pro analýzu CFD (Computational Fluid Dynamics čili Výpočetní dynamika tekutin).
Díky tomuto procesu je následně tým schopný sledovat chování obleku mnohem přesněji, než by to bylo možné přímo ve větrném obleku. 3D skenování umožňuje mnohem rychlejší lokalizaci problémových míst a jejich okamžitou nápravu. James Appleby, vedoucí inženýr v OR3D, řekl, že „výsledky skenování s Mantis Vision F-5 B byly fantastické“ a jejich získáním projekt „vybojoval polovinu bitvy“.
Univerzitní projekt Icarus je podle našeho názoru výborným důkazem toho, že svět laserového skenování stále čeká na inovativní výzkumníky, profesionály i studenty a nadšence, kterým má rozhodně co nabídnout. Pokud vás článek zaujal a chcete se dozvědět více o 3D skeneru Mantis Vision F5-B, pokračujte prosím zde.
Zdroj: or3d.co.uk/case-studies/project-icarus-takes-flight/
generic.wordpress.soton.ac.uk/icarus/