3D skenování pomáhá projektu Icarus vyvíjet létací kombinézy pro wingsuiting

Myslíte si, že 3D skenování a Lidary jsou využitelné jen pro inspekci budov, archeologii, průzkum podzemních prostor, kriminalistiku a podobné aplikace? Dnešní článek je výmluvným důkazem potenciálu, který v sobě přesné zachycení reality s pomocí laserových skenerů skrývá. A je pouze na lidech z různých oborů, aby jej využili.

Společnost OR3D je britským distributorem technologie firmy Mantis Vision, se kterou se na našem blogu nesetkáváme poprvé. V poslední době začali odborníci z OR3D spolupracovat se Southamptonskou univerzitou na projektu Icarus, který má za cíl vyvíjet dokonalejší létací obleky pro takzvaný wingsuiting. Létací obleky, neboli „wingsuity“, pomáhají výrazně prodloužit zážitek z volného pádu vzduchem – na rozdíl od klasického skoku padákem je zde možné plachtit a užít si klouzavý let. Teprve po dosažení určité výšky se otevře padák a skokan dopadne na zem. Je jasné, že při vývoji vybavení pro takový sport je třeba nejen dodržet nejpřísnější bezpečnostní standardy, ale velkou roli hraje skutečně každý milimetr materiálu a jeho zakřivení. Cílem projektu Icarus je navíc vyvinout takový oblek, který umožní jeho uživateli provést rekordně dlouhý a rychlý let, a to z rekordní výšky.


 

Pro vývoj nového obleku byl použit laserový skener Mantis Vision F5-B, a to způsobem dosud nevídaným. Tři rozdílné designy létací kombinézy byly nejprve postupně vyzkoušeny ve větrném tunelu a jejich pohyb byl naskenován a přesně zachycen. Naskenovaná data z větrného tunelu byla následně zpracována do 3D CAD modelu s použitím programů Geomatic Design X a Geomatic Freeform Plus. Tyto CAD modely budou následně použity pro analýzu CFD (Computational Fluid Dynamics čili Výpočetní dynamika tekutin).

pressure-contours        streamlines2-resize

Díky tomuto procesu je následně tým schopný sledovat chování obleku mnohem přesněji, než by to bylo možné přímo ve větrném obleku. 3D skenování umožňuje mnohem rychlejší lokalizaci problémových míst a jejich okamžitou nápravu. James Appleby, vedoucí inženýr v OR3D, řekl, že „výsledky skenování s Mantis Vision F-5 B byly fantastické“ a jejich získáním projekt „vybojoval polovinu bitvy“.

Univerzitní projekt Icarus je podle našeho názoru výborným důkazem toho, že svět laserového skenování stále čeká na inovativní výzkumníky, profesionály i studenty a nadšence, kterým má rozhodně co nabídnout. Pokud vás článek zaujal a chcete se dozvědět více o 3D skeneru Mantis Vision F5-B, pokračujte prosím zde.

Zdroj: or3d.co.uk/case-studies/project-icarus-takes-flight/

            generic.wordpress.soton.ac.uk/icarus/