projekt tango

Rozšířená realita projektu Tango: mapování okolního prostoru ve smartphonu

Jak možná víte, společnost Google se v posledních letech věnuje také vývoji technologie Tango, umožňující mapování okolního prostoru bez připojení na GPS. Jedním z nejdůležitějších partnerů v tomto vývoji je firma Mantis Vision, kterou pravidelní návštěvníci našeho webu jistě dobře znají.

Projekt Tango přináší orientaci v budovách, aplikace s rozšířenou realitou a mnohem více

Moderní smartphony díky technologii GPS dnes dokáží zcela samozřejmě svého uživatele navigovat  ve venkovním prostředí. Co ale v případě, kdy se ocitnete v interiérech, mimo dosah GPS satelitů? Tuto otázku si před pár lety položili ve společnosti Google – a tak se zrodil projekt Tango. Díky této technologii dokáží smartphony zjistit vaši mediatedreality_on_iphone2009_07_13_21_33_39polohu bez nutnosti připojení k GPS, což mohou vývojáři využít k vývoji mnoha dalších aplikací. Kromě navigace ve
vnitřních místnostech se zde samozřejmě nabízí 3D mapování, měření, skenování 3D objektů, snadnější orientace zrakově postižených uživatelů, hry v rozšířené realitě a mnohé další.

Lepší orientace na letištích nebo třeba v muzeu

Jste na velkém mezinárodním letišti nebo v centru cizího města a potřebujete se co nejrychleji dostat k vašemu transportu? S technologií Tango to nebude žádný problém – prostě si zapnete příslušnou aplikaci a okolní prostor uvidíte doplněný o navigační tečky nebo jiné orientační body, které vás k vašemu cíli spolehlivě dovedou. S pomocí hlasového navigátora mohou stejnou
službu využívat také zrakově postižení. Výhodné může být vlastnictví takového chytrého telefonu třeba i ve velkých galeriích a muzeích. Zvláště pak, pokud nemáte příliš mnoho času a chcete se bez bloudění dostat k exponátům, které vás zajímají.

Kromě možností využít pokročilých multimediálních průvodců na cestách přináší Tango mnohá zjednodušení i do každodenního života. Představte si, že kupujete nový nábytek a nejste si jistí, zda se vám jednak vejde do obýváku, jednak zda se vám bude k vybavení bytu hodit. Nyní vám bude stačit jen nábytek mobilem naskenovat a prohlédnout si jej ve virtuálním prostředí vašeho domova. Nemaugmented-realityusíte nic přeměřovat, vše je otázka několika minut a navíc hned vidíte, jestli se vám nové zařízení bude líbit.

Smartphony a tablety vybavené technologií Tango bude samozřejmě možné použít k zábavě, a to na mnoho způsobů – pokud si chcete například domů pořídit virtuálního (a bezúklidového) mazlíčka nebo využít váš byt jako dějiště počítačové hry, teď vám v tom nic nebrání.

Senzory s pamětí snímající hloubku a pohyb

Standardní smartphone samozřejmě nedokáže se svým vybavením to, co jsme popisovali výše. Ve spolupráci s Mantis Vision byly tedy vyvinuty nové senzory – kamerka snímající hloubku, další kamera pro snímání pohybu, vše doplněné klasickým fotoaparátem, akcelerometrem, senzorem světla, případně také barometrem, kompasem a dokonce i gyroskopem.

První prototypy byly určené pro vývojáře – šlo o smartphone Peanut a tablet Yellowstone. Nyní přichází na trh první zařízení určené pro širokou veřejnost – smartphone Lenovo Phab2 Pro.21187858256_945656eecd_b Vybaven je celkem 4 fotoaparáty – hlavním disponuje rozlišením 16 MP, druhý je určen pro měření hloubky, třetí k detekci pohybujících se objektů a čtvrtý je obvyklá „selfie kamerka“. Pokud se model osvědčí, povede patrně další cesta k minimalizaci celé technologie. Zatím má telefon Phab2 Pro 6,4 palcový displej a váží 250g, což je o trochu více, než jsme u smartphonů zvyklí. Vzhledem k hardwarovému vybavení a množnostem, které technologie Tango přináší, jde ale rozhodně o velmi zajímavý a kompaktní nástroj, který se patrně stane prvním v řadě dalších následovníků.

Zaujal vás článek a chcete se dozvědět více o výrobcích Mantis Vision? Prohlédněte si ruční 3D skener Mantis Vision F5-B.