Systém ROBIN: všestranné 3D mapování na zemi i ve vzduchu

Společnost 3D Laser Mapping představila na letošní přehlídce Geobusiness svůj nejnovější produkt – systém ROBIN, spojující v kompaktním provedení tři způsoby LiDARového mapování v jednom.

ROBIN je integrovaný mapovací systém, který zahrnuje 12 MP fotoaparát, 18 MP kameru, dvě GNSS antény, inerciální měřící jednotku (IMU), ovládací jednotku s dotykovým displejem a balíček softwaru pro post-processing. Jeho nejdůležitější a nejzajímavější součástí je však systém uchycení či spíše tři systémy v jednom. Kromě toho lze navíc využít systém ROBIN v kombinaci s mnoha různými typy senzorů RIEGL.

Unikátní systém uchycení pro všechny typy mobilního mapování

Jak už jsme zmínili, systém ROBIN na první pohled zaujme velmi důmyslným systémem uchycení, který otevírá dosud nevídané možnosti. Tento systém lze totiž podle potřeby libovolně „transformovat“ do tří odlišných konfigurací. Záleží tedy jen na vás, zda použijete ROBIN pro manuální laserové mapování (nosí se tedy na zádech jako „backpack system“), upevníte jej na auto a budete mapovat za jízdy nebo jej využijete k leteckému mapování s pomocí dronu neboli UAV. Podle slov Charlie Whyman, manažerky prodeje a marketingu firmy 3D Laser Mapping, trvá změna upevňovacího systému z jedné konfigurace do druhé jen asi 5–10 minut.

robin-front            robin-backpack-data

A jak vypadá využití LiDARového systému ROBIN v praxi? Představte si, že potřebujete provést rychlé mapování celého města a přilehlých oblastí. Nejdříve tedy můžete připevnit ROBIN na auto a projet ty části města, kde vedou cesty. Poté změníte konfiguraci na manuální a laserovým skenerem na zádech projdete místa, která jsou autem těžko dostupná – schody, interiéry, chodníky a podobně. Pokud chcete zmapovat přilehlý městský terén, který není příliš obydlený, není nic lehčího, než systém ROBIN připojit ke vhodnému dronu a mapovat chvíli z ptačí perspektivy. Po skončení pak už jen stačí spojit získaná data dohromady a zpracovat je.

Všestrannost také ve výběru senzorů

Systém ROBIN není jen velmi přizpůsobivý v otázce způsobu mapování; otevírá také velmi zajímavé možnosti, co se výběru nasazených senzorů týče. Je totiž navržený tak, aby byl kompatibilní s celou řadou senzorů RIEGL VUX-1. Podle Whyman je základním jádrem systému ROBIN senzor VUX-1 UAV. Variantu s VUX-1 HA nazývají výrobci ROBIN Precision. Tato varianta vám bude vyhovovat, pokud potřebujete skenovat na kratší vzdálenost, ale s mnohem větší přesností a produkcí hustějšího mračna bodů. Pro zákazníky, kteří se zajímají o mapování se systémem ROBIN s pomocí helikoptéry, doporučují výrobci sáhnout po skeneru VUX-1 LR. Tento skener má prodloužený dosah a je tedy primárně určen pro letecké aplikace.

 Malý a kompaktní systém pro 3D mapování na zemi i ve vzduchu

Rozměry jsou u laserových skenerů a mapovacích systémů zvláště důležité, jak je na tom v tomto ohledu ROBIN? Můžeme říci, že velmi dobře, zařízení je dostatečně malé a lehké na to, aby jím manipulovala jediná osoba. Pro upevnění systému ROBIN na střechu automobilu tak nebudete potřebovat celý tým lidí, ale zvládnete to bez problému sami. Malé rozměry a snadná manipulovatelnost ještě zvyšuje flexibilnost systému. ROBIN dodává výrobce v leteckém kufříku, který svými rozměry vyhovuje také předepsaným standardům pro zavazadlo na letišti. Díky této praktické vlastnosti s ním můžete cestovat a mapovat třeba po celém světě.

Zaujal vás systém pro mobilní 3D mapování ROBIN? Pokračujte na našich stránkách zde a dozvíte se více podrobnějších informací.