Laserový dálkoměr Leica 3D Disto použit při vztyčování ocelových pilířů

       Leica 3D Disto je skvělý a moderní nástroj pro snadné měření vzdáleností, skenování interiérů a 3D modelování. Díky svým špičkovým vlastnostem a snadnému ovládání tak představuje ideální součást inventáře projektantů, architektů, geodetů, konstruktérů, bytových designerů a dalších profesionálů. V dnešním článku vám přinášíme příklad použití dálkoměru Leica 3D Disto právě ve stavebnictví.

Leica 3D Disto je skvělým nástrojem pro vytváření informačních modelů budov (BIM)

  Zachary Creach působí na postu senior inženýra v americké společnosti Holder Construction´s Building Information Modeling group. Jeho zodpovědností jsou projekty založené na BIM (Building Information Modelling neboli informační model budovy). Tyto inteligentní digitální modely umožňují projektovat, realizovat a spravovat pozemní a inženýrské stavby a infrastruktury precizněji, rychleji a efektivněji. Díky informačnímu modelu budovy lze navíc jednoduše sdílet data mezi jednotlivými nástroji po celou dobu stavebního procesu. V letošním roce použil při své práci Zachary poprvé také přístroj Leica 3D Disto.

Leica 3D Disto BIM

Kameru 3D Disto můžete snadno propojit s laptopem

      Šlo o projekt, ve kterém bylo třeba vztyčit ocelové pilíře budovy. Cílem práce bylo určit odchylku mezi ocelovými pláty, aby se zajistily potřebné konstrukční tolerance pro pilíř. Nejprve se pořídilo několik kontrolních bodů v terénu a v kanceláři se pak vytvořily základní body modelu (BIM). Zachary uvádí, že zvolil přístroj Leica 3D Disto také proto, že nabízel možnost obsluhy na dálku, přes tablet nebo obyčejný laptop. 3D Disto má kameru, kterou je možno snadno přes WiFi propojit s počítačem s operačním systémem Windows 7 nebo 8. Toto je jeden z největších rozdílů mezi 3D Disto a standardní totální stanicí.

       Laserové zaměřování s úctyhodnou přesností

Leica 3D Disto dokáže zaměřovat rovnoměrně linie i plochy. Jakmile ji Zacharyho tým nastavil, zaměřovala ocelové pláty každých 60 centimetrů. Přesnost nástroje byla údajně ohromující – dokázal zjistit, zda je ocelový materiál v přesně navržené poloze s přesností na 0,25 milimetru. Inženýr Creach říká, že se během celého projektu naučili mnoho o tom, co všechno dokáže tento skvělý nástroj přinést do oblasti stavebnictví. S laserovým dálkoměrem Leica 3D Disto mohou mít inženýři a projektanti železnou jistotu, že reálná stavba přesně odpovídá navrženému modelu.

Leica 3D Disto model

Leica 3D Disto umožňuje snadný export dat a zaměřených bodů ve formátu CSV a DXF a do sjednoceného informačního modelu budovy. Toto je klíč k tomu, abyste si ověřili, zda reálná konstrukce nebo stavba přesně odpovídá svému modelu. Zachary uvádí, že v popsaném případě byla odchylka zcela minimální, ale možnosti nástroje je velmi zaujaly a těší se na další terénní práci s 3D disto.

Doufáme, že jsme tímto krátkým příspěvkem vzbudili váš zájem o Leicu 3D Disto. Pokud by vás zajímalo, jak může tento špičkový nástroj pomoci právě vaší práci, neváhejte se na nás prosím kdykoliv obrátit.

Zdroj: blog.leica-testing.com