Hlavní výhody a využití laserového skenování

Pokud už jste slyšeli o 3D laserovém skenování, tak víte, že jde o poměrně mladou metodu, umožňující zaměřit velké množství bodů v krátkém čase observace. Laserové skenování je velice přesné, rychlé a bezpečně umožňuje zmapovat velké prostory jako jsou budovy, průmyslové haly, potrubí, doly a podobně. Virtuální modely vytvořené touto metodou vykazují minimální ztráty informací o svých rozměrech a tvaru. Laserový skener (tzv. Lidar) využívá ke skenování pulsní laserovou technologii – jeho prvotním výstupem je mračno bodů, tedy až stovky milionů bodů s prostorovými souřadnicemi. Jeho přenesením do počítače vzniká vysoce přesný model terénu.

Laserový skener zvládne geodetické zaměřování i dokumentaci památek

Laserové skenování je vysoce mnohostrannou metodou a lze jej využít v celé řadě oborů. Rozšířenými činnostmi jsou například geodetické zaměřování a mapování polohopisu a výškopisu terénu. Tato metoda také velmi ulehčuje geodetické zaměření lesů pro určení umístění stromů, průměru kmene a digitálního modelu terénu. Díky svým vlastnostem dokáží laserové skenery i velmi efektivně měřit fasády a interiéry budov, a to zcela bezkontaktně a podstatně rychleji než konvenční metody. Uplatnění nalézají Lidary také při průzkumu podzemních prostor, například dolů, tunelů či potrubí. V tomto případě je třeba zmínit také další přednost této metody – bezpečnost. V neposlední řadě se využívá laserové skenování a následné 3D modelování také v archeologii a architektury, ať už při ochraně kulturního dědictví, virtuálního modelování nalezišť nebo projektování rekonstrukcí. S laserovými skenery lze také velmi dobře měřit různé zásoby surovin v deponiích a určovat jejich objem.

AS-15

ZEB1: Revoluce v mobilním laserovém skenování

Rádi bychom vám představili 3D skener ZEB1, špičkovou novinku ve světě laserového skenování. ZEB1 vyvinula australská národní vědecká a výzkumná organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), původně pod označením Zebedee. Tento lehký ruční laserový skener vám umožní skenovat v pohybu s rychlostí přes 40 000 bodů za vteřinu. Při skenování tak nemusíte stát na místě – můžete se klidně procházet nebo třeba jet autem. Jistě oceníte jednoduché ovládání skeneru a komplexní řešení společnosti GeoSLAM, které vám otevře nové možnosti v 3D mapování a měření. GeoSLAM cloud vám umožní jednoduše uploadovat vaše naměřená data a obratem je obdržet zpracovaná. První 3 měsíce zpracování dat máte navíc zdarma, poté se přechází na model pay-as-you-go, takže ušetříte vysoké částky za software.

A9R9D33

Skener ZEB 1 využívá class 1 laser, je tedy bezpečný i pro oči. Vyznačuje se dosahem 30 metrů (při venkovním používání 15 m) a přesností cca 7 mm. Přestože se jedná o novinku na trhu laserového skenování, už stačil posbírat řadu ocenění – například Winner of the 2014 CSIRO Medal for Scientific Excellence či Winner of the 2013 ANSTO Eureka Prize for Innovative Use of Technology.

>Doufáme, že jsme tímto krátkým představením skeneru ZEB1 vzbudili váš zájem o svět laserového skenování a že na našich stránkách najdete veškeré potřebné informace. Pokud by vám ale přeci jen nebylo něco jasné, neváhejte se na nás prosím kdykoliv obrátit.