Skenování tak, jak ho neznáte.

Se 3D skenerem ZEB1 zachytíte realitu

rychle, snadno a přesně.

Řešení od firmy GeoSLAM přináší nebývalou

efektivitu při zachování jednoduché obsluhy.

Výhody ZEB1 laser scanneru:

– jednoduchá obsluha, rychlé naskenování velkých ploch

– nejsou zapotřebí externě naměřená data např. z GNSS

– kompletní vykrytí prostoru díky kyvnému pohybu a možnosti volně se pohybovat v prostoru

– Class 1 laser – bezpečný pro lidské oko

– lehký, univerzální, přenosný

– dosah 30 m (15 m venku)

– přesnost cca 2 cm

ZEB1 se používá pro celou řadu 3D měření, jako jsou:

– geodetické zaměření interiérů i fasád budov zpracovaných do mapy, řezy

– podzemní měření – sklepy, jeskyně, tunely, doly

– geodetické zaměření lesů (velmi obtížně proveditelné s totální stanicí nebo GPS) pro určení umístění stromů, průměru kmene a digitálního modelu terénu

– měření zásob v deponiích pro určení objemu

– digitalizace členitých průmyslových prostor, potrubních systémů, atd.

Technické Specifikace

 •   Rychlost sběru dat – 43200 bodů za sekundu
 •   Přesnost 3D měření – Typicky +/-0.1% (cca 7 mm v interiéru)
 •   Dosah – Až 30 m (15 m ve venkovním prostředí)
 •   Laser Class – Laser třídy 1 Bezpečný pro lidské oko
 •   Zorné pole – 270 x ~100 stupňů
 •   Hmotnost skenovací hlavy – 665 g
 •   Rozměry skenovací hlavy – 60 x 60 x 360 mm

Co o GeoSLAM říkají zákazníci:

– „ZEB1 kompletně změnil způsob, jakým měříme budovy. Jejich zaměření je nyní 10x rychlejší než při použití totální stanice nebo tradičních měřických postupů.” Morten Thoft, COWI, Dánsko

– „Díky této převratné technologii od GeoSLAM jsme skokově zefektivnili náš byznys a přinesli revoluci do způsobu měření podzemních dolů.” William Hedges, ICL Fertilisers, Anglie

Architektura

 

Mezinárodní multioborová konzultační společnost COWI přidala do své výbavy už druhý ZEB1 scanner. Je jednoduché pochopit proč, slova nadšeného Mortena Thofta mluví za vše:

„Plány budov nyní měříme 10x rychleji, než dříve totální stanicí a klasickými měřickými metodami. Ve dvou lidech jsme za 6 měsíců zaměřili zhruba 400 budov, což činí kolem 16000 místností a 300 000 metrů čtverečních plochy. Takové množství bychom jinak dělali několik let. Díky rychlosti a přesnosti vítězíme prakticky v každém výběrovém řízení.“

halda2-e1453479576118

Měření skladových zásob a objemů:

Metodu ručního scanneru ZEB1 lze s úspěchem využít i pro management a monitoring skladových zásob, například sypkých materiálů. Podobný nápad dostala i State Department Of Transportation v americkém státě Iowa, obdoba české Správy a údržby silnic. Měřit totiž množství posypové soli ve skladu pouhým okem se ukázalo jako velmi nepřesné. Sklad je vždy omezeně velký, a pokud je v něm objem soli nižší, než se předpokládalo, je pak v kritických momentech další sůl z jiných skladů jen těžko dostupná, poněvadž je všechna technika v terénu.

Důlní činnost: 

Scanner ZEB1 přinesl do největšího zinkového dolu v Evropě, v irském Lisheen, bezprecedentní zefektivnění těžby. Kvalita a přesnost 3D dat rapidně narostla, přitom měřící práce jsou nyní 3x rychlejší než při použití tradičních metod sběru dat. Do těžce dostupných a pro člověka nebezpečných míst je ZEB1 scanner posílám ve spojení s držákem ZebRA pro dálkově řízená vozidla.

Důl v Lisheen obsahuje cca 20 km podzemních prostor a chodeb, které se velmi rychle mění. Je potřeba neustálého zaměřování odtěžené rudy, měření objemu hlušiny. V tom všem pomáhá laser scanner Geoslam ZEB1.

Vedení dolu má velmi rychle k dispozici kvalitní data, na základě nichž dokáže dělat strategická výrobní a obchodní rozhodnutí. K jeho obsluze navíc není zapotřebí kvalifikovaný personál, což dále zvyšuje efektivitu a snižuje náklady. Ve výsledku se scanner ZEB1 těžební společnosti na úsporách již několikanásobně zaplatil.

mine

Zpracování surových naskenovaných dat

 
 
 
Aby mělo výsledné mračno bodů deklarovanou přesnost, je potřeba naskenovaná data zpracovat. To, co dělá GeoSLAM unikátní, je zejména špičkově odladěný algoritmus zpracování dat, který nemá konkurenci ani mezi výrobci světových značek měřící techniky. Při tomto algoritmu jsou postupně spojeny jednotlivé skeny (40 nebo 100 skenů za vteřinu) s údaji z inerciální jednotky, tzv. souboru trajektorie. Tento soubor obsahuje ke každému skenu informace o poloze skeneru v okamžiku skenu, tím jsou naskenované body určené jednoznačně. Následně dochází metodami umělé inteligence k porovnání tvarů naskenovaných objektů a k jejich vyrovnání a zkorigování poloh bodů mračna. Celý proces je velmi komplikovaný, nikoliv však pro uživatele. Ten pouze nahraje soubor s naskenovanými daty a klikne na příkaz ke zpracování. Za několik minut již má k dispozici mračno bodů v požadované přesnosti a formátu použitelném pro většinu běžných softwarů.
Jsou k dispozici dva způsoby zpracování dat:

 

GeoSLAM Cloud – online služba účtovaná skrze tzv. kredity podle množství naměřených dat

 

GeoSLAM Desktop – PC verze běžící lokálně na Vašem PC bez omezení objemu zpracovaných dat

 

Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody, pojďme se na ně podívat v detailu.

GeoSLAM Cloud

Pokud dopředu nedokážete odhadnout objem zakázek a nechcete z počátku riskovat investici do desktopového řešení, pak je online cloudové řešení vhodné právě pro vás. Platíte pouze za skutečně změřená a zpracovaná data.

Výhody:
 • Není nutná investice do desktopového softwaru.
 • Pro zpracování dat stačí pouze připojení k internetu.
 • Není nutná investice do výkonnějšího počítače.
 • Za zpracování platíte pouze skutečně zaměřená data.

GeoSLAM Desktop

Ideální pro uživatele, kteří plánují svůj ZEB1 / ZEB-REVO vytížit na maximum.

Výhody:
 • Počáteční investice je pouze jedna, dále již neplatíte za zpracování dat.
 • Nejste omezeni internetovým připojením, zpracování probíhá offline.
 • Zpracovat a zobrazit data můžete přímo v místě skenování.
 • Výkonný počítač pro zpracování dat využijete i pro následnou práci s daty v CAD prostředí.